Czas na kamień – obróbka kamienia

Jak w wielu dziedzinach też i w budownictwie historia zatoczyła koło. W tej chwili trendy wykończeniowe odwróciły się o sto osiemdziesiąt stopni. Naturalne materiały wykończeniowe znowu wróciły do łask. Po erze, w której rządziły takie rzeczy jak styropian, siding, czy także panele plastikowe teraz swoje triumfy świecą dwa najlepiej niewątpliwe materiały zaczerpnięte wprost z natury – kamień i drewno. W tym tekście skupimy się natomiast na kamieniu, jako, że montaż kamienia dekoracyjnego przy wykańczaniu domu to coraz częstszy widok.

Kamień jako materiał wykończeniowy umożliwia na osiągnięcie bardzo pięknych efektów. Jednak, nie właściwie każdy zdaje sobie sprawę, iż od pozyskania kamienia do momentu jego zlokalizowania jako elementu wykończeniowego domu jest bardzo długa droga. Stosownie to co najtrudniejsze, czyli obróbka kamienia naturalnego jest w zasadzie niezauważane przez końcowych użytkowników. A szkoda, gdyż obróbka kamienia, szczególnie taka, która jest wykonywana tradycyjnymi sposobami, to piękna, niemniej jednak co więcej i trudna sztuka. Mistrzowie w tym fachu potrafią wielki głaz rozłupać na równomierne kawałki jedynie przy użyciu młotka, i to delikatnymi uderzeniami. Niedużo kto posiadł taką umiejętność, dlatego również tak istotne jest docenienie tych nielicznych.

Głównym miejscem gdzie zastosowany jest kamień są ściany zewnętrzne budynków. Montaż kamienia elewacyjnego od dolnych partii ścian, aż do wysokości wzroku nie dość, że dodaje budynkowi uroku to jeszcze dobrze zabezpiecza elewację przed podsiąkaniem wilgoci i rozbryzgującymi się kroplami deszczu. Kamień w dużej liczbie przypadków przeznaczony jest też jako budulec kominków i innych elementów murowanych.

Inne informacje: sprzedaż kamienia naturalnego.